Nauka w wirtualnym szpitalu!

Nauka w wirtualnym szpitalu!

Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych w Wyższej Szkole Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach będzie służyło przyszłym pielęgniarkom

Profesjonalne i na najwyższym poziomie kształcenie przyszłych pielęgniarek. Temu ma służyć Centrum Symulacji Medycznych, które powstanie w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Wartość inwestycji to prawie 2,6 miliona złotych. Projekt w całości zostanie sfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

– Nowoczesne Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych (MCSM) pozwoli na efektywną naukę przez praktykę. Studenci zdobędą lepsze umiejętności praktyczne, dzięki czemu będą się czuć pewniej w pierwszych kontaktach z pacjentami – mówi doktor Grzegorz Gałuszka, kierownik projektu MCSM, dziekan Wydziału Nauk Medycznych Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach.

W Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, przy ulicy Jagiellońskiej 109A powstanie wirtualny szpital, czyli miejsce zbliżone warunkami do prawdziwej lecznicy.

– Przyznany budżet umożliwi adaptację powierzchni ponad 800 metrów kwadratowych, gdzie powstanie Centrum. To nastąpi w pierwszej kolejności – wymienia doktor Grzegorz Gałuszka. – Zakupiona zostanie też aparatura medyczna i wszystkie niezbędne urządzenia, spełniające wymogi tego typu ośrodków. Będą to między innymi fantomy, na których studenci będą ćwiczyć umiejętności manualne, takie jak intubacja, sztuczne oddychanie czy wkłucia dożylne. Co ważne, te manekiny potrafią naśladować różne objawy i zachowania ludzkie. Praktyczna nauka na nich właściwie nie odbiega od zabiegów przeprowadzanych na pacjencie, przy czym tu, te zabiegi można powtarzać wielokrotnie.